Hur stor del av intäkterna i Attendo gick till ägarna?
Hos Attendo gick 3,8 kronor av varje 100 kronor i intäkter till ägarna under räkenskapsåret 2025: 2,4 kronor som aktieåterköp och 1,4 kronor som utdelning. Det är 715,9 av koncernens 18 991 miljoner kronor i intäkter, enligt koncernens årsredovisning.
3,8 kr
av 100 kr i intäkter Räkenskapsår 2025 (1 januari–31 december 2025)
Kanal för kanal
| Kanal | Av 100 kr | Koncernen | Sverige¹ |
|---|---|---|---|
| Aktieåterköp | 2,4 | 453,0 | 184,3 |
| Utdelning | 1,4 | 262,9 | 106,9 |
| Koncernbidrag inget redovisat | 0 | 0 | 0 |
| Hyra till närstående inget redovisat | 0 | 0 | 0 |
| Management- och varumärkesersättning till moderbolag inget redovisat | 0 | 0 | 0 |
| Ränta på koncernlån inget redovisat | 0 | 0 | 0 |
| Övriga närståendetransaktioner inget redovisat | 0 | 0 | 0 |
| Summa | 3,8 | 715,9 | 291,2 |
¹ Vår fördelning: koncernens belopp × Sveriges andel av intäkterna, 41 %.
Koncernen och Sverige
Koncernen, som Attendo redovisar
Attendo AB (publ) 559026-7885, koncernen (Sverige, Finland, Danmark)
- Intäkter
- 18 991 MSEK
- Till ägarna
- 715,9 MSEK
- Av 100 kr
- 3,8 kr
Sverige, vår fördelning
Sveriges andel av intäkterna: 41 %
- Intäkter
- 7 726 MSEK
- Till ägarna
- 291,2 MSEK
- Av 100 kr
- 3,8 kr
Sverige stod för 41 % av koncernens intäkter räkenskapsåret 2025 (7 726 av 18 991 MSEK enligt samma årsredovisning). Därför räknar vi 41 % av varje kanal som svensk: 291,2 av koncernens 715,9 MSEK. Det är vår fördelning, ingen siffra som Attendo redovisar, och kronorna per 100 kr blir desamma.
Andra koncerner inom äldreomsorgen
Kronor av varje 100 kronor i intäkter som gick till ägare och närstående bolag, senaste granskade räkenskapsår.
Utan verifierat utflöde: Frösunda Omsorg, Förenade Care, Norlandia Care.
Utdelningar och aktieåterköp per år
Utdelningen räknas med det belopp som betalades ut för räkenskapsåret och aktieåterköpen det år de betalades, och varje belopp är läst ur bolagets egna rapporter av två oberoende läsare.
| Räkenskapsår | Årets resultat | Ordinarie utdelning | Aktieåterköp | Totalt till aktieägarna | Andel av årets resultat |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 649,0 | 195,0 | 16,0 | 211,0 | 32,5 % |
| 2017 | 680,0 | 204,0 | 33,0 | 237,0 | 34,9 % |
| 2018 | 1 032,0 | 96,0 | 0 | 96,0 | 9,3 % |
| 2019 | 81,0 | 0 | 0 | 0 | 0,0 % |
| 2020 | −904,0 | 0 | 0 | 0 | — |
| 2021 | 59,0 | 0 | 0 | 0 | 0,0 % |
| 2022 | −44,0 | 0 | 0 | 0 | — |
| 2023 | 376,0 | 159,0 | 0 | 159,0 | 42,3 % |
| 2024 | 450,0 | 179,0 | 364,0 | 543,0 | 120,7 % |
| 2025 | 813,0 | 262,9 beslutad | 453,0 | 715,9 | 88,1 % |
Utdelningen för 2025 är beslutad och betalas i två delar: 129 MSEK den 13 maj 2026 och resten den 13 november 2026. Här räknas det beslutade beloppet tills allt är utbetalt.
Ett år med förlust har ingen andel av årets resultat.
Källor, 22 dokument
- Attendo Annual Report 2016
- Attendo Årsredovisning 2016
- Attendo Annual Report 2017
- Attendo Årsredovisning 2017
- Attendo Annual Report 2018
- Attendo Årsredovisning 2018
- Attendo Annual Report 2019
- Attendo Årsredovisning & Hållbarhetsrapport 2019
- Attendo Annual Report and Sustainability Report 2020
- Attendo Årsredovisning & Hållbarhetsrapport 2020
- Attendo Annual Report and Sustainability Report 2021
- Attendo Årsredovisning och Hållbarhetsrapport 2021
- Attendo Annual Report and Sustainability Report 2022
- Attendo Årsredovisning & Hållbarhetsrapport 2022
- Attendo Annual Report and Sustainability Report 2023
- Attendo Årsredovisning 2023
- Attendo Annual Report 2024
- Attendo Årsredovisning 2024
- Attendo Annual and Sustainability Report 2025
- Attendo Års- och hållbarhetsredovisning 2025
- Bulletin from Attendo's Annual General Meeting 2026 (press release 6 May 2026)
- Kommuniké från Attendos årsstämma 2026
Resultat
Rörelseresultat 1 772 MSEK · Nettovinst 813 MSEK (koncernen, räkenskapsåret 2025).
Utflödet till ägarna, 715,9 MSEK, motsvarade 88 % av årets nettovinst.
Resultatsiffrorna läses ut automatiskt ur årsredovisningen och granskas inte två gånger som kapitalutflödet.
Vad räknas som kapitalutflöde?
Kapitalutflöde är det en välfärdskoncern för vidare till ägare och närstående bolag under sitt senaste räkenskapsår. Dränering är summan av kapitalutflödet i friskolor, äldreomsorg och privatvård.
Ingår
- Utdelning, beslutad eller föreslagen
- Aktieåterköp och inlösen av aktier
- Koncernbidrag till ägare utanför den svenska koncernen
- Hyror, avgifter och räntor till ägare och närstående
- Köp från ägare och närstående bolag, även till marknadspris
Ingår inte
- Vinst som stannar i bolaget
- Löner, investeringar och skatt
- Styrelsearvoden och vd-lön
- Pengar mellan svenska bolag i samma koncern
Koncerner med verksamhet utanför Sverige räknas med Sveriges andel av intäkterna enligt samma årsredovisning, en fördelning som vi gör och inte en siffra som koncernen själv redovisar.
Källor
- Årsredovisning (storage.mfn.se, attendo-ar25-eng.pdf): utdelning, aktieåterköp, koncernbidrag, hyra till närstående, management- och varumärkesersättning till moderbolag, ränta på koncernlån, övriga närståendetransaktioner, Sveriges andel av intäkterna
- Pressmeddelande (mfn.se): utdelning
- Delårsrapport (storage.mfn.se, attendo-q4-2025-report.pdf): aktieåterköp
Avser: Attendo AB (publ) 559026-7885, koncernen (Sverige, Finland, Danmark)
Varje belopp över noll är läst två gånger, oberoende av varandra.