Jämför valresultat
Ställ kommuner och län bredvid varandra, över flera val.
Riksdagsvalet 2026
Andel röster, och förändring sedan valet 2022 i procentenheter · Källa: Valmyndigheten
- Uppsamlingsdistrikt finns inte i valet 2026 i vår databas.
Inget av de valda områdena har siffror för valet 2026.
Riksdagsvalet 2022
Andel röster, och förändring sedan valet 2018 i procentenheter · Källa: Valmyndigheten
- Siffrorna för Uppsamlingsdistrikt i valet 2018 redovisar inte mindre partier var för sig, så ett parti utan egen rad då får ingen förändring.
Parti
Område
Andel röster
2022
Sedan 2018
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna (S)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 27,30 % Förändring sedan 2018: +3,58 procentenheter
Moderaterna (M)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 17,19 % Förändring sedan 2018: −1,59 procentenheter
Vänsterpartiet (V)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 14,27 % Förändring sedan 2018: +1,09 procentenheter
Sverigedemokraterna (SD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 9,87 % Förändring sedan 2018: +0,54 procentenheter
Miljöpartiet de gröna (MP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 9,38 % Förändring sedan 2018: −0,14 procentenheter
Centerpartiet (C)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 8,29 % Förändring sedan 2018: −1,38 procentenheter
Liberalerna (tidigare Folkpartiet) (L)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 6,37 % Förändring sedan 2018: −1,06 procentenheter
Kristdemokraterna (KD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 4,31 % Förändring sedan 2018: −1,10 procentenheter
Partiet Nyans (PNy)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 1,21 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Mindre partier, under 1 % i alla områden (19)
Medborgerlig Samling (MED)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,36 % Förändring sedan 2018: +0,06 procentenheter
Alternativ för Sverige (AfS)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,30 % Förändring sedan 2018: −0,15 procentenheter
Piratpartiet (PP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,25 % Förändring sedan 2018: +0,04 procentenheter
Feministiskt initiativ (FI)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,13 % Förändring sedan 2018: −1,30 procentenheter
Direktdemokraterna (DD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,10 % Förändring sedan 2018: −0,11 procentenheter
Knapptryckarna (Kn)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,10 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Socialisterna-Välfärdspartiet (S-V)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,10 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Klimatalliansen (KA)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,08 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Landsbygdspartiet Oberoende (LPo)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,08 % Förändring sedan 2018: +0,06 procentenheter
Kristna Värdepartiet (KrVP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,07 % Förändring sedan 2018: −0,06 procentenheter
MoD (MD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,05 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Skp
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,05 % Förändring sedan 2018: +0,03 procentenheter
Klassiskt liberala partiet (KLP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,03 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Partiet Vändpunkt (PV)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,03 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Enhet (ENH)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,02 % Förändring sedan 2018: −0,02 procentenheter
Fritt val
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,02 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Kalle ankapartiet
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,02 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Stram Kurs Sverige
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,02 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Sverige ut ur EU/Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2022: 0,02 % Förändring sedan 2018: –ingen jämförelse
Riksdagsvalet 2018
Andel röster · Källa: Valmyndigheten
Parti
Område
Andel röster
2018
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna (S)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 23,72 %
Moderaterna (M)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 18,78 %
Vänsterpartiet (V)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 13,18 %
Centerpartiet (C)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 9,67 %
Miljöpartiet de gröna (MP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 9,52 %
Sverigedemokraterna (SD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 9,33 %
Liberalerna (tidigare Folkpartiet) (L)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 7,43 %
Kristdemokraterna (KD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 5,41 %
Feministiskt initiativ (FI)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 1,43 %
Mindre partier, under 1 % i alla områden (12)
Alternativ för Sverige (AfS)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,45 %
Medborgerlig Samling (MED)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,30 %
Direktdemokraterna (DD)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,21 %
Piratpartiet (PP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,21 %
Kristna Värdepartiet (KrVP)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,13 %
NMR
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,09 %
Enhet (ENH)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,04 %
BASIP
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,02 %
DjuP
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,02 %
INI
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,02 %
Landsbygdspartiet Oberoende (LPo)
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,02 %
Skp
- Uppsamlingsdistrikt Andel röster 2018: 0,02 %