Jämför valresultat

Ställ kommuner och län bredvid varandra, över flera val.

Välj områden och val

Områden upp till 6
  • Ludvika
Val

Kommuner jämförs i riksdagsvalet, län i regionvalet.

Riksdagsvalet 2026

Andel röster, och förändring sedan valet 2022 i procentenheter · Källa: Valmyndigheten

  • Siffrorna för Ludvika i valet 2022 redovisar inte mindre partier var för sig, så ett parti utan egen rad då får ingen förändring.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna (S)

  • Ludvika Andel röster 2026: 32,41 % Förändring sedan 2022: −2,80 procentenheter

Sverigedemokraterna (SD)

  • Ludvika Andel röster 2026: 24,62 % Förändring sedan 2022: −3,49 procentenheter

Moderaterna (M)

  • Ludvika Andel röster 2026: 16,85 % Förändring sedan 2022: +2,76 procentenheter

Vänsterpartiet (V)

  • Ludvika Andel röster 2026: 7,41 % Förändring sedan 2022: +1,25 procentenheter

Kristdemokraterna (KD)

  • Ludvika Andel röster 2026: 5,66 % Förändring sedan 2022: +0,95 procentenheter

Centerpartiet (C)

  • Ludvika Andel röster 2026: 4,71 % Förändring sedan 2022: +0,09 procentenheter

Miljöpartiet de gröna (MP)

  • Ludvika Andel röster 2026: 3,28 % Förändring sedan 2022: +0,46 procentenheter

Liberalerna (tidigare Folkpartiet) (L)

  • Ludvika Andel röster 2026: 3,15 % Förändring sedan 2022: +0,23 procentenheter
Mindre partier, under 1 % i alla områden (12)

Örebropartiet (ÖrP)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,91 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Alternativ för Sverige (AFS)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,50 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Piratpartiet (PP)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,14 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Ambition Sverige

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,11 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Kristna Värdepartiet (KVp)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,08 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Medborgerlig Samling (MED)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,06 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Nordiska motståndsrörelsen (NMR)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,06 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

MoD - Mänskliga rättigheter och Demokrati (MD)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,02 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

SKP KOMMUNISTERNA (SKP)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,02 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Direktdemokraterna (DD)

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,01 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

RegleraAI.nu

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,01 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse

Övriga partier

  • Ludvika Andel röster 2026: 0,00 % Förändring sedan 2022: ingen jämförelse
  • Övriga partier kan rymma olika partier olika år och jämförs därför inte.

Riksdagsvalet 2022

Andel röster, och förändring sedan valet 2018 i procentenheter · Källa: Valmyndigheten

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna (S)

  • Ludvika Andel röster 2022: 35,21 % Förändring sedan 2018: −0,20 procentenheter

Sverigedemokraterna (SD)

  • Ludvika Andel röster 2022: 28,11 % Förändring sedan 2018: +4,90 procentenheter

Moderaterna (M)

  • Ludvika Andel röster 2022: 14,09 % Förändring sedan 2018: ±0,00 procentenheter

Vänsterpartiet (V)

  • Ludvika Andel röster 2022: 6,16 % Förändring sedan 2018: −2,09 procentenheter

Kristdemokraterna (KD)

  • Ludvika Andel röster 2022: 4,71 % Förändring sedan 2018: +0,19 procentenheter

Centerpartiet (C)

  • Ludvika Andel röster 2022: 4,62 % Förändring sedan 2018: −1,93 procentenheter

Liberalerna (tidigare Folkpartiet) (L)

  • Ludvika Andel röster 2022: 2,92 % Förändring sedan 2018: −0,58 procentenheter

Miljöpartiet de gröna (MP)

  • Ludvika Andel röster 2022: 2,82 % Förändring sedan 2018: −0,09 procentenheter

Övriga anmälda partier (ÖVR)

  • Ludvika Andel röster 2022: 1,36 % Förändring sedan 2018: ingen jämförelse
  • Övriga partier kan rymma olika partier olika år och jämförs därför inte.
Mindre partier, under 1 % i alla områden (1)

Övriga ej särredovisade partier (ÖVR)

  • Ludvika Andel röster 2022: 0,00 % Förändring sedan 2018: ingen jämförelse
  • Övriga partier kan rymma olika partier olika år och jämförs därför inte.

Riksdagsvalet 2018

Andel röster · Källa: Valmyndigheten

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna (S)

  • Ludvika Andel röster 2018: 35,41 %

Sverigedemokraterna (SD)

  • Ludvika Andel röster 2018: 23,21 %

Moderaterna (M)

  • Ludvika Andel röster 2018: 14,09 %

Vänsterpartiet (V)

  • Ludvika Andel röster 2018: 8,25 %

Centerpartiet (C)

  • Ludvika Andel röster 2018: 6,55 %

Kristdemokraterna (KD)

  • Ludvika Andel röster 2018: 4,52 %

Liberalerna (tidigare Folkpartiet) (L)

  • Ludvika Andel röster 2018: 3,50 %

Miljöpartiet de gröna (MP)

  • Ludvika Andel röster 2018: 2,91 %
Mindre partier, under 1 % i alla områden (14)

Alternativ för Sverige (AFS)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,37 %

FI

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,36 %

Nordiska motståndsrörelsen (NMR)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,36 %

Direktdemokraterna (DD)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,11 %

Medborgerlig Samling (MED)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,11 %

ENH

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,05 %

KrVP

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,05 %

LPo

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,05 %

Piratpartiet (PP)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,03 %

SKP KOMMUNISTERNA (SKP)

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,02 %

BASIP

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,01 %

DjuP

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,01 %

KLP

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,01 %

ÖVR

  • Ludvika Andel röster 2018: 0,04 %